مدیریت دارایی

مقدمه

بسیاری از اشخاص برای بدست آوردن آینده‌ای روشن اقدام به پس‌انداز وجوه خود برای کسب بازده می‌کنند. مدیریت دارایی این امکان را برای اشخاص فراهم می‌آورد که ضمن حفظ دارایی‌هایشان در هر سطحی از ریسک‌پذیری، بازدهی بیشتری کسب نمایند. شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان، 5 صندوق سرمایه‌گذاری مشترک شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و با پیش‌بینی سود، صندوق سرمایه گذاری در سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با درآمد ثابت و مختلط، یک صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری، یک صندوق سرمایه گذاری جسورانه، یک صندوق سرمایه گذاری طلا و یک صندوق بازارگردانی را تحت مدیریت خود دارد و از این طریق سبدی متنوع از فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در اختیار مخاطبان خود قرار داده است. به منظور تشکیل سبد اختصاصی، سبدگردان ضمن بررسی اهداف و میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار، پروفایل ریسک و بازدهی را برای هر سرمایه‌گذار تهیه می‌کند. در این فرآیند سرمایه‌گذار ضمن ابراز اطلاعات شخصی و سوابق سرمایه‌گذاری، به تکمیل پرسشنامه تعیین میزان ریسک‌پذیری اقدام می‌نماید. اطلاعات سرمایه‌گذار توسط کارشناسان و تحلیلگران بخش سبدگردانی ارزیابی و نتیجه آن به اطلاع سرمایه‌گذار می‌رسد. نتیجه ارزیابی پس از تأیید توسط ایشان مبنای تصمیم‌گیری در فرآیند سبدگردانی قرار می‌گیرد. شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان با داشتن نیروهای متخصص و ابزارهایی نظیر صندوق‌های سرمایه‌گذارایی، تشکیل سبد سهام و بازارگردانی این امکان را فراهم آورده است که اشخاص حقیقی و حقوقی بتوانند با توجه به ویژگی‌های خود سرمایه‌گذاری کنند.


مدیریت دارایی

بازارگردانی

امروزه، بازارگردانی در بازارهای مالی پیشرفته به امر بدیهی تبدیل شده است و از همین‌رو در بورس‌‌های مهم دنیا به عنوان متعادل‌کننده بازارهای بحران زده و آشفته، یکی از الزامات حیاتی تلقی می‌شود. بازارگردان کسی است که به افزایش نقدینگی، تحدید دامنه نوسان قیمت و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق می‌پردازد. هر وقت تعادل سهام تخصیص داده شده به بازارگردانان به هم بخورد، آن وقت بازارگردانان با عملیات خرید و فروش به حساب خود به تعادل عرضه و تقاضا برمی‌گردند.


مراحل انجام بازارگردانی

• ابتدا بین متقاضی و بازارگردان، قرارداد بازارگردانی منعقد می‌شود. 
• برای انجام فعالیت بازارگردانی، بازارگردان نیاز دارد که تعدادی از سهام ناشر (که با نظر شرکت بورس تعیین می‌شود) به کد بازارگردانی وی انتقال یابد، که این موضوع با تأییدیه کتبی سهامدار عمده ناشر توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) صورت می‌پذیرد. شرکت‌ها با ارائه سهام جدید به سهامداران به جای مطالبات آن‌ها، این مطالبات را از سرفصل بدهی‌ها خارج می‌کنند. در نتیجه باعث جلوگیری از خروج وجه نقد از شرکت می‌شود و تعداد سهام تحت مالکیت سهامداران افزایش یافته و بدهی خود را در قالب سهام دریافت می‌کنند. 
• "بازارگردان" موظف است برای انجام امور "بازارگردانی" هر ورقه بهادار، ایستگاه معاملاتی و همچنین فرد مسئول انجام معاملات را به‌صورت جداگانه‌، طبق مقررات اختصاص دهد. بنابراین بازارگردان جهت انجام فعالیت بازارگردانی، از بین کارگزاران دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، یکی را انتخاب و طبق دستورالعمل اقدام به بازارگردانی می‌کند. 
• "بازارگردان" فعالیت بازارگردانی ورقه بهادار را با کد "بازارگردانی" انجام می‌دهد. 
• طبق دستورالعمل بازارگردانی، شرایط و تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر کاملاً مشخص شده است.

وظایف بازارگردان

تنظیم عرضه و تقاضای بازار:
بازارگردان به عنوان حامی اوراق بهادار ناشر، اقدام به خرید سهام در حدود نوسانی پایین نموده و از ورقه بهادار حمایت می‌کند. همچنین در زمانی که فشار تقاضا روی سهم وجود داشته باشد بازارگردان بر مبنای قرارداد منعقد شده اقدام به فروش اوراق در حدود نوسانی بالا می‌کند تا بتواند میزان عرضه و تقاضا را کنترل کند. 
تحدید دامنه نوسان قیمت: 
در قرارداد بازارگردانی، بازارگردان تعهد می‌كند که فعالیت خرید و فروش خود را در دامنه نوسان مشخصی انجام دهد که این موضوع موجب تحدید نوسانات قیمتی خواهد شد. 
افزایش نقدشوندگی ورقه بهادار: 
کمک به افزایش نقدشوندگی ورقه بهادار از اصلی‌‌ترین مزایای بازارگردانی است، زیرا بازارگردان همواره با ورود سفارش‌ها در طرف خریدار و فروشنده آمادگی خود را برای انجام معاملات در حدود قیمتی تعیین شده اعلام می‌دارد.

مدیریت دارایی

سبدگردانی

سبد دارایی، ترکیبی مناسب از اوراق بهادار درآمد متغیر (سهام و اوراق مشتقه و ...)، اوراق درآمد ثابت (سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی، اوراق مشارکت و ...)، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های مشترک یا صندوق زمین و ساختمان و ... و سایر دارایی‌های مالی که یک سرمایه‌گذار آن‌ها را خریداری کرده است می‌باشد. به فرآیند خرید و فروش یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه‌گذار معین توسط سبدگردان به منظور کسب انتفاع سبدگردانی می‌گویند. هدف از تشکیل سبد، تقسیم کردن ریسک سرمایه‌گذاری بین انواع دارایی‌های مالی است. بدین ترتیب نوسانات احتمالی نمی‌تواند سبد را کاملا تحت تاثیر قرار دهد و سود یک اوراق می‌تواند ضرر این اوراق را پوشش دهد.

آدرس وبسایت سبدگردانی تامین سرمایه لوتوس پارسیان به شرح زیر است:

www.parsianlotuspm.com


فرایند تشکیل سبد

جهت تشکیل سبد سرمایه‌گذاری قراردادی بین سرمایه‌گذار و سبدگردان منعقد می‌شود. ارایه‌ خدمات، توسط سبدگردان به هر مشتری بر اساس انعقاد قرارداد جداگانه انجام خواهد شد. این قرارداد در سه نسخه تهیه و تنظیم می‌شود. یک نسخه از آن در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار و دو نسخه دیگر در اختیار طرفین قرارداد یعنی سرمایه‌گذار و سبدگردان قرار خواهد گرفت. آورده سرمایه‌گذار می‌تواند ترکیبی از اوراق بهادار و آورده نقدی باشد. در صورتی‌که آورده مشتری، اوراق بهادار باشد باید فرم آورده غیرنقدی تشکیل سبد سهام تشکیل گردد. هر گونه تغییر در مفاد قرارداد، برداشت سرمایه توسط مشتری و یا افزایش سرمایه‌ی مشتری در سبد اختصاصی، با اضافه کردن متمم به قرارداد امکان‌پذیر است. 

فرایند دریافت کد سبدگردانی

آغاز فعالیت هر مشتری در بورس اوراق بهادار، با دریافت کد سبدگردانی است. در صورت نیاز به دریافت کد معاملاتی برای سبد اختصاصی، سبدگردان موظف است ظرف 3 روز کاری پس از انعقاد و اجرایی‌ شدن قرارداد سبدگردانی، فرم تقاضای اختصاص کد سبدگردانی را تکمیل کرده و به همراه یک نسخه از قرارداد، به شرکت سپرده‌گذاری ارایه دهد. درصورتی‌ که آورده‌ی مشتری، شامل اوراق بهادار باشد، مشخصات این اوراق بهادار در تقاضای اختصاص کد سبدگردانی قید می‌شود. شرکت سپرده‌گذاری، ظرف سه روز کاری پس از تکمیل مدارک و اطلاعات و به شرط احراز شرایط، کد سبدگردانی را اختصاص می‌دهد.

خاتمه قرارداد سبدگردانی

پس از پایان مهلت قرارداد سبدگردانی و عدم تمدید آن، سبدگردان مجاز نیست تغییری در سبد بدهد و باید کل وجوه سبد را ظرف دو روز کاری به سرمایه‌گذار پرداخت نماید و سایر دارایی‌های سبد را در صورت عدم درخواست فروش توسط سرمایه‌گذار، به وی انتقال دهد.

مدیریت دارایی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک
صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از انواع نهادهای مالی بازار سرمایه هستند که در طبقه واسطه‌های مالی قرار می‌گیرند، به همین منظور صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از بهترین راه‌های ورود سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه می‌باشند. صندوق‌ها به عنوان یک واسط، مبالغ را از سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرده و در دارایی‌های مجاز بر اساس امیدنامه خود سرمایه‌گذاری می‌نمایند. مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نسبت به سرمایه‌گذاری شخصی در استفاده از مدیریت تخصصی سرمایه می‌باشد. همچنین با جمع شدن سرمایه دارندگان واحدهای صندوق، قدرت اثربخشی و چانه‌زنی در راستای کسب سود بیشتر می‌تواند افزایش یابد.


انواع صندوق‌ها

طبقه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری
1- بر اساس ترکیب دارایی:
صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نظر ترکیب دارایی به سه دسته‌ی درآمد ثابت، مختلط و در سهام تقسیم‌بندی می‌شوند. 
2- بر اساس قابلیت معامله: 
صندوق‌های سرمایه‌گذاری از لحاظ قابلیت معامله به دو دسته قابل معامله (ETF) و غیر قابل معامله تقسیم‌بندی می‌شوند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان

صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به شرح زیر می‌باشند:

 صندوق سرمایه‌گذاری لوتوس پارسیان

 صندوق سرمایه‌گذاری پیروزان

 صندوق سرمایه‌گذاری زرین پارسیان

 صندوق سرمایه‌گذاری اعتمادآفرین پارسیان

 صندوق سرمایه‌‌گذاری ثروت‌آفرین پارسیان

 صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری لوتوس رویان

 صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس

صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس

صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری دانشگاه الزهرا (س)

مدیریت دارایی

سرمایه‌گذاری هوشمندانه

براي سرمايه گذاري هوشمندانه و انتخاب بهترين سبد سرمايه گذاري متناسب با سطح ريسك و بازده مورد انتظارتون، اينجا كليك كنيد.


اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir