افزایش سرمایه «لوتوس» تصویب شد


1398/6/24 15:56:07


مجمع عمومی فوق‌العاده تامین سرمایه لوتوس پارسیان امروز (24 شهریور 98) با حضور 88/63 درصد سهامداران در محل دانشگاه الزهرا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی تامین سرمایه لوتوس پارسیان، مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام «لوتوس» با حضور 88/63 درصد سهامداران حقیقی و حقوقی، نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار، حسابرس و بازرس قانونی شرکت و اعضای هیئت مدیره، صبح امروز در محل دانشگاه الزهرا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه هیئت رئیسه مجمع به ریاست دکتر حسن قالیباف اصل به نمایندگی شرکت مشاور خرد پیروز، نظارت آقایان باغستانی و دکتر رمضانی و دبیری علی تیموری شندی مدیرعامل و عضو هیئت مدیره تشکیل شد و مجمع با حضور خانم کردی و آقای قبدیان نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار و آقای روح الهی نماینده موسسه حسابرسی تدوین و همکاران به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت، برگزار شد.

پس از تشکیل هیئت رئیسه، علی تیموری شندی، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان، گزارش هیئت مدیره در خصوص پیشنهاد افزایش سرمایه را قرائت نمود و پس از آن مجمع به استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی پرداخت و به سؤال‌های حضار پاسخ داده شد.

آقای قبدیان نماینده سازمان بورس در پاسخ به اين پرسش که چه تغییراتی در قوانین و مقررات تامین سرمایه‌ها در سازمان بورس و اوراق بهادار اتفاق افتاده است؟ گفت: در حال حاضر تغییر خاصی گزارش نشده و قاعدتا ایجاد هر تغییری در قوانین و مقررات، روی سامانه کدال منتشر خواهد شد.

همچنین ایشان در پاسخ به این پرسش که نحوه نظارت بر گزارش‌های ارائه شده به این سازمان چگونه است؟ اظهار کرد: همکاران ما در اداره نظارت بر افزایش سرمایه‌ها قاعدتا نظارت کامل بر تمامی گزارشات ارائه شده به این واحد را دارند و با شرکت مربوطه تمامی موارد را تا قبل از اعطای مجوز بررسی و پس از نهایی شدن آن روی سامانه کدال منتشر می‌کنند و گزارشی که در این سامانه منتشر می‌شود قابلیت اتکا دارد.

در تکمیل صحبت‌های نماینده سازمان بورس، دکتر قالیباف اصل با اشاره به یکی از تغییرات ایجاد شده در قوانین و مقررات این سازمان در حوزه تامین سرمایه‌ها اظهار کرد حداقل سرمایه در شرکت‌های تامین سرمایه از 2000 به 5000 میلیارد ریال افزایش داشته است. در مورد شرکت‌های تامین سرمایه که از قبل تاسیس شدند، نهاد ناظر یک فرصت در نظر می‌گیرد که این شرکت بتواند خود را با شرایط جدید مطابقت دهد و خوشبختانه تأمین سرمایه لوتوس پارسیان از این نظر با مقررات جدید مطابقت کامل را دارد.

در ادامه مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان در خصوص نحوه گزارش‌دهی این شرکت به سازمان بورس گفت: ما گزارش‌های خود را بر اساس حداقل برآورد و نیز سطح ریسکی که می‌پذیریم به سازمان بورس ارائه می‌دهیم، اما امیدواریم که بتوانیم در آینده از فرصت‌هایی که در بازار وجود دارد استفاده کنیم و برای سهامداران خود سودهای مناسبی را ایجاد کنیم و در 6 ماه دوم سال هم همان روند 6 ماه اول را تکرار کنیم و وضعیت مناسبی از سود را برای سهامداران به وجود آوریم.

علی تيموری شندی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر ارائه توضیحات بیشتر در خصوص حوزه‌های سرمایه‌گذاری‌ صندوق جسورانه رویش لوتوس گفت: ما در چندین استارتاپ حوزه سلامت و فینتک سرمایه‌گذاری کردیم و علیرغم اینکه اکوسیستم دانش بنیان طی 2 سال گذشته به واسطه تغییراتی که در متغیرهای کلان اقتصادی اتفاق افتاده بود دچار یک سری بحران‌ها بود، اما خوشبختانه صندوق جسورانه رویش لوتوس روند مناسبی را طی می‌کند و همکاران ما در حال تهیه گزارش‌هایی هستند که به زودی در مجمع صندوق ارائه خواهد شد و سرمایه‌گذاران می‌توانند آن‌را به صورت مبثوت در سایت صندوق جسورانه رویش لوتوس و سایت تامین سرمایه لوتوس پارسیان مشاهده نمایند.

همچنین مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان در پاسخ به پرسش یکی دیگر از سهامداران در خصوص اینکه چرا افزایش سرمایه لوتوس پارسیان در یک مرحله انجام نشده گفت: در واقع این پیشنهاد خود شرکت بود که افزایش سرمایه در چند مرحله انجام شود و افزایش یکباره آن به زیان سهامداران خواهد بود. ما از منابعی که در اختیار داریم نمی‌توانیم هیچ جای دیگری استفاده کنیم و لازمه آن این است که بتوانیم متناسب با آن حجم تعهدات تامین سرمایه را اضافه کنیم تا منجر به ایجاد درآمد شود. اگر ما یکباره سرمایه شرکت را دو برابر کنیم  قاعدتا EPS به ازای هر سهم شرکت افت خواهد کرد.

در پایان، پس از پاسخ به تمام پرسش‌های حاضرین، مجمع به اتفاق آرا با افزایش 100 درصدی سرمایه شرکت از محل مطالبات حال شده و آورده‌ی نقدی سهامداران موافقت کرد که 20 درصد به صورت قطعی تصویب شد و 80 درصد مابقی طی حداکثر برای مدت 2 سال به هیئت مدیره شرکت تفویض اختیار شد.

به این ترتیب «لوتوس» مجوز سایر مراحل قانونی و اداری افزایش سرمایه را از مجمع عمومی فوق‌العاده دریافت کرد و پس از طی مراحل قانونی، سرمایه شرکت از 5 هزار میلیارد ریال به مبلغ 6 هزار میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.

مطابق اعلام قبلی، این افزایش سرمایه به منظور اصلاح ساختار مالي، جلوگيري از خروج نقدينگي از شرکت و تقويت توان مالي و عملياتي انجام خواهد شد.

«لوتوس» در اطلاعات و صورت‌های مالی 6 ماهه خود به افزایش سرمایه 20 درصدی شرکت به عنوان یکی از برنامه‌های با اهمیت جاری خود در دوره 6 ماهه منتهی به 30 دی 98 اشاره کرده بود.

اشتراک با دوستان

اگر پرسشی دارید، تردید نکنید

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن 8656 021
  • پست الکترونیک info@lotusib.ir